WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes - en to it_IT translation catalogue (564 entries)

en: Settings updated.
it_IT: Impostazioni aggiornate.

en: All fields are mandatory
it_IT: Tutti i campi sono obbligatori

en: Unable to update settings due to an internal error. %s To troubleshoot please click %s here. %s
it_IT: Impossibile aggiornare le impostazioni a causa di un errore interno. %s Per risolvere i problemi, fai clic %s qui. %s

en: You have to select order(s) first!
it_IT: Devi prima selezionare l'ordine (i)!

en: One or more order do not have invoice generated. Generate manually?
it_IT: Uno o più ordini non hanno generato la fattura. Generare manualmente?

en: Error
it_IT: Errore

en: Please wait
it_IT: Attendere prego

en: is required
it_IT: richiesto

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: number has not been generated yet. Do you want to manually generate one ?
it_IT: il numero non è stato ancora generato. Vuoi generarne uno manualmente?

en: ‘Generate invoice for free orders’ is disabled in Invoice settings > Advanced. You are attempting to generate invoice for this free order. Proceed?
it_IT: "Genera fattura per ordini gratuiti" è disabilitato in Impostazioni fattura > Avanzate. Stai tentando di generare una fattura per questo ordine gratuito. Procedere?

en: Please fill the `from address` in the plugin's general settings.
it_IT: Si prega di compilare il `da indirizzo` nelle impostazioni generali del plugin.

en: Code Copied
it_IT: Codice Copiato

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Save
it_IT: Salva

en: Please enter mandatory fields
it_IT: Si prega di inserire campi obbligatori

en: You can add more than 1 order meta in
it_IT: Puoi aggiungere più di 1 meta ordine in

en: Edit
it_IT: Modifica

en: You can edit an existing item by using its key.
it_IT: È possibile modificare un elemento esistente utilizzando la relativa chiave.

[ctx: placeholder]
en: Enter
it_IT: Accedere

en: Invoice/Packing
it_IT: Fattura / Packing

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Upgrade to premium
it_IT: Passa a premium

en: Support
it_IT: Supporto

en: Review
it_IT: Recensione

en: Document details
it_IT: Dettagli del documento

en: Print/Download
it_IT: Stampa / Scarica

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: You are not allowed to view this page.
it_IT: Non è consentito visualizzare questa pagina.

en: Access denied !!!.
it_IT: Accesso negato !!!.

en: Settings Updated
it_IT: Configurazioni Salvate

note: translators: %s: method
en: via %s
it_IT: tramite %s

en: Free!
it_IT: Gratis!

en: Item with same meta key already exists
it_IT: L'elemento con la stessa chiave meta esiste già

en: This will remove all invoice numbers created by WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels by WebToffee.
it_IT: Questo rimuoverà tutti i numeri di fattura creati da WooCommerce fatture PDF, documenti di trasporto, note di consegna ed etichette di spedizione da WebToffee.

en: Note:
it_IT: Remarque:

en: Before using this tool, please make sure you followed the steps described in this article %1$s how to reset/delete existing invoice numbers%2$s.
it_IT: Prima di utilizzare questo strumento, assicurati di aver seguito i passaggi descritti in questo articolo %1$s come reimpostare/eliminare i numeri di fattura esistenti%2$s.

en: Delete all generated invoice numbers
it_IT: Elimina tutti i numeri di fattura generati

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Order Details
it_IT: Dettagli Ordine

en: Product Table
it_IT: Tabella prodotti

en: Summary Table
it_IT: Tabella riassuntiva

en: Others
it_IT: Altri

en: Alter order date
it_IT: Modifica la data dell'ordine

en: This filter is used to alter the order date in all the document templates
it_IT: Questo filtro viene utilizzato per modificare la data dell'ordine in tutti i modelli di documento

en: Alter invoice date
it_IT: Modifica la data della fattura

en: This filter is used to alter the invoice date in all the document templates
it_IT: Questo filtro viene utilizzato per modificare la data della fattura in tutti i modelli di documento

en: Alter dispatch date
it_IT: Modifica la data di spedizione

en: Alter barcode information
it_IT: Modificare le informazioni sul codice a barre

en: This filter is used to alter the barcode information for all the document templates
it_IT: Questo filtro viene utilizzato per modificare le informazioni del codice a barre per tutti i modelli di documento

en: Alter shipping address
it_IT: Modifica l'indirizzo di spedizione

en: Alter billing address
it_IT: Modifica l'indirizzo di fatturazione

en: Alter shipping from address
it_IT: Modificare la spedizione dall'indirizzo

en: Add additional information
it_IT: Aggiungi ulteriori informazioni

en: Add additional info
it_IT: Aggiungi informazioni aggiuntive

en: Alter product table head.(Add,remove, change the order)
it_IT: Modifica la testata della tabella dei prodotti. (Aggiungi, rimuovi, modifica l'ordine)

en: Alter product table head.(Add, remove, change order)
it_IT: Modificare la testata della tabella dei prodotti.(Aggiungi, rimuovi, cambia ordine)

en: Alter the product name in package documents
it_IT: Modificare il nome del prodotto nei documenti del pacchetto

en: Alter product name in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
it_IT: Modificare il nome del prodotto nel prodotto (funziona solo con la lista di imballaggio, l'etichetta di spedizione e la bolla di consegna)

en: Add product variation in package documents
it_IT: Aggiungi la variazione del prodotto nei documenti del pacchetto

en: Add product variation in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
it_IT: Aggiungi una variazione del prodotto nel prodotto (funziona solo con la lista di imballaggio, l'etichetta di spedizione e la bolla di consegna)

en: Alter item quantity in package documents
it_IT: Modificare la quantità dell'articolo nei documenti del pacco

en: Alter item quantity in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
it_IT: Modificare la quantità dell'articolo nella tabella del prodotto (funziona solo con la lista di imballaggio, l'etichetta di spedizione e la bolla di consegna)

en: Alter item total in package documents
it_IT: Modifica il totale dell'articolo nei documenti del pacchetto

en: Alter item total in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
it_IT: Modifica il totale dell'articolo nella tabella dei prodotti (funziona solo con la lista di imballaggio, l'etichetta di spedizione e la bolla di consegna)

en: Add additional column in product table of package documents
it_IT: Aggiungi una colonna aggiuntiva nella tabella dei prodotti dei documenti del pacchetto

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
it_IT: Puoi aggiungere un'intestazione di colonna aggiuntiva tramite il filtro `wf_pklist_alter_product_table_head`. È necessario aggiungere i dati della colonna tramite questo filtro. (Funziona solo con la lista di imballaggio, l'etichetta di spedizione e la bolla di consegna)

en: Alter product table column in package documents
it_IT: Modificare la colonna della tabella dei prodotti nei documenti del pacchetto

en: Alter product table column. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
it_IT: Alterare la colonna della tabella dei prodotti. (Funziona solo con la lista di imballaggio, l'etichetta di spedizione e la bolla di consegna)

en: Alter product name
it_IT: Modifica il nome del prodotto

en: Alter product name. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Modifica il nome del prodotto. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Add product variation
it_IT: Aggiungi la variante del prodotto

en: Add product variation. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Aggiungi la variante del prodotto. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter item quantity
it_IT: Modifica la quantità dell'articolo

en: Alter item quantity. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Modifica la quantità dell'articolo. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter item price
it_IT: Modifica il prezzo dell'articolo

en: Alter item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Modifica il prezzo dell'articolo. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter item price format
it_IT: Modifica il formato del prezzo dell'articolo

en: Alter formated item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Modifica il prezzo dell'articolo formattato. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter item total
it_IT: Modifica il totale dell'articolo

en: Alter item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Modifica il totale dell'articolo. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter item total format
it_IT: Modifica il formato totale dell'articolo

en: Alter formated item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Modifica il totale degli elementi formattati. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Add additional column in product table
it_IT: Aggiungi una colonna aggiuntiva nella tabella dei prodotti

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Puoi aggiungere un'intestazione di colonna aggiuntiva tramite il filtro `wf_pklist_alter_product_table_head`. È necessario aggiungere i dati della colonna tramite questo filtro. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter product table column
it_IT: Alterare la colonna della tabella dei prodotti

en: Alter product table column. (Works with Invoice and Dispatch label only)
it_IT: Alterare la colonna della tabella dei prodotti. (Funziona solo con fattura e etichetta di spedizione)

en: Alter subtotal
it_IT: Modifica subtotale

en: Alter subtotal format
it_IT: Modifica il formato del totale parziale

en: Alter formated subtotal
it_IT: Modifica il totale parziale formattato

en: Alter shipping method
it_IT: Modifica il metodo di spedizione

en: Alter fee
it_IT: Tassa di modifica

en: Alter total fee
it_IT: Modificare la quota totale

en: Alter total price
it_IT: Modifica il prezzo totale

en: Alter total price in words
it_IT: Modifica il prezzo totale in parole

en: Alter meta data
it_IT: Modifica i metadati

en: Alter meta data.
it_IT: Modifica i metadati.

en: Alter additional item meta
it_IT: Modifica meta elemento aggiuntivo

en: Hide/Show received seal in invoice
it_IT: Nascondi/Mostra il sigillo ricevuto in fattura

en: Hide/Show received seal in invoice.
it_IT: Nascondi/Mostra il sigillo ricevuto in fattura.

en: Add extra text in received seal
it_IT: Aggiungi testo extra nel sigillo ricevuto

en: Add extra text in received seal.
it_IT: Aggiungi testo extra nel sigillo ricevuto.

en: Alter template HTML before printing
it_IT: Modificare il modello HTML prima della stampa

en: Alter template HTML before printing.
it_IT: Modificare il modello HTML prima della stampa.

en: Alter the variation data.
it_IT: Modificare i dati della variazione.

en: Alter the settings array
it_IT: Modifica la matrice delle impostazioni

en: When enabled, replaces state code with state name in the from, return, billing and shipping addresses
it_IT: Se abilitato, sostituisce il codice dello stato con il nome dello stato negli indirizzi di provenienza, restituzione, fatturazione e spedizione

en: Enable to have a preview of the document before the print is initiated
it_IT: Abilita per avere un'anteprima del documento prima che la stampa venga avviata

en: The default library to be used PDF generation
it_IT: La libreria predefinita da utilizzare per la generazione di PDF

en: Box name
it_IT: Nome della scatola

en: Refund
it_IT: Rimborso

en: incl. tax
it_IT: incl. imposta

en: n/a
it_IT: n/d

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Suspendisse potenti. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel
it_IT: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu sempre tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Potenziale di sospensione. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc nec vehicula purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean vehicula porttitor tortor, et interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus
it_IT: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc nec vehicula purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean vehicula porttitor tortor, et interdum tellus fermentum a. Fusce pellentesque justo rhoncus

en: Unable to generate PDF.
it_IT: Impossibile generare PDF.

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Success
it_IT: Successo

en: You can't undo this action. Are you sure?
it_IT: Non puoi annullare questa azione. Sei sicuro?

en: Click here to add Company logo
it_IT: Fai clic qui per aggiungere il logo aziendale

en: Click here to add Company name
it_IT: Fai clic qui per aggiungere il nome dell'azienda

en: Click here to add From address
it_IT: Fai clic qui per aggiungere l'indirizzo Da

en: Click here to add Signature
it_IT: Fai clic qui per aggiungere la firma

en: Please save all data before leaving this page. All unsaved data will be lost. Are you sure?
it_IT: Si prega di salvare tutti i dati prima di lasciare questa pagina. Tutti i dati non salvati andranno persi. Sei sicuro?

en: Create new template
it_IT: Crea un nuovo modello

en: Change layout
it_IT: Modifica layout

en: Saving
it_IT: Salvataggio

en: Please enter order number
it_IT: Inserisci il numero dell'ordine

en: Generating
it_IT: Generando

en: Active
it_IT: Attivo

en: Error.
it_IT: Errore.

en: Activate
it_IT: Attivare

en: No template found.
it_IT: Nessun modello trovato.

en: Unable to save theme.
it_IT: Impossibile salvare il tema.

en: Template with same name already exists.
it_IT: Esiste già un modello con lo stesso nome.

en: Template created.
it_IT: Modello creato.

en: Template updated.
it_IT: Modello aggiornato.

en: Unable to switch view.
it_IT: Impossibile cambiare la visualizzazione.

en: Unable to load template.
it_IT: Impossibile caricare il modello.

en: Untitled template
it_IT: Modello senza titolo

en: Lighter
it_IT: Sottile

en: Normal
it_IT: Normale

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Bolder
it_IT: Più spesso

en: Select One
it_IT: Seleziona uno

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Center
it_IT: Centro

en: Start
it_IT: Inizio

en: End
it_IT: Fine

en: None
it_IT: Nessuno

en: Solid
it_IT: Solido

en: Dotted
it_IT: Punteggiato

en: Dashed
it_IT: Tratteggiata

en: Click to view predefined templates.
it_IT: Fare clic per visualizzare i modelli predefiniti.

en: Create a new template or edit an existing template.
it_IT: Crea un nuovo modello o modifica un modello esistente.

en: Displays the currently chosen document template with provisions to modify.
it_IT: Visualizza il modello di documento attualmente selezionato con disposizioni da modificare.

en: Shows a preview of the template on an actual order. Key in an order number to view the same.
it_IT: Mostra un'anteprima del modello su un ordine reale. Digitare un numero d'ordine per visualizzare lo stesso.

en: Invoice No:
it_IT: Fattura N.:

en: Order Date:
it_IT: Data Ordine:

en: Dispatch Date:
it_IT: Data di spedizione:

en: From Address:
it_IT: Da indirizzo:

en: Billing Address:
it_IT: Indirizzo di fatturazione:

en: Shipping Address:
it_IT: Indirizzo di spedizione:

en: Tracking number:
it_IT: Numero di spedizione:

en: Product
it_IT: Produit

en: Quantity
it_IT: Quantité

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Total Price
it_IT: Prix ​​total

en: Subtotal
it_IT: Totale Parziale

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Cart Discount
it_IT: Sconto carrello

en: Order Discount
it_IT: Sconto ordine

en: Total Tax
it_IT: Totale imposte

en: Fee
it_IT: Tassa

en: Coupon Used
it_IT: Coupon usato

en: Total
it_IT: Totale

en: INVOICE
it_IT: FATTURA

en: Invoice Date:
it_IT: Data Fattura:

en: Invoice No.:
it_IT: N° Fattura:

en: Order No.:
it_IT: No. d’Ordine.:

en: Image
it_IT: Immagine

en: Jumbing LED Light Wall Ball
it_IT: Sfera da parete luminosa a LED Jumbing

en: Payment method:
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Order No:
it_IT: No. d’Ordine:

en: Date:
it_IT: Data:

en: From:
it_IT: Dal:

en: To:
it_IT: A:

en: Weight:
it_IT: Peso:

en: Ship Date:
it_IT: Data di spedizione:

en: Phone No:
it_IT: Telefono :

en: Ph No:
it_IT: Numero di telefono:

en: Tracking Number:
it_IT: Numero di tracciamento:

en: Total Weight
it_IT: Peso Totale

en: Contact Number
it_IT: Numero di contatto

en: SSN
it_IT: Codice Fiscale

en: VAT
it_IT: IVA

en: Customer Note
it_IT: Note del cliente

en: Title
it_IT: Titolo

en: Font size
it_IT: Dimensioni testo

en: Text align
it_IT: Allineamento testo

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Display
it_IT: Visualizza

en: Company Logo
it_IT: Logo Azienda

en: Company Name
it_IT: Nome Azienda

en: Logo Width
it_IT: Larghezza Logo

en: Logo Height
it_IT: Altezza logo

en: Company name font size
it_IT: Dimensione carattere nome azienda

en: Extra Details
it_IT: Dettagli extra

en: Extra detail font size
it_IT: Dimensione carattere extra dettaglio

en: Header Color
it_IT: Colore di Sfondo Header

en: Barcode
it_IT: Codice a Barre

en: Text
it_IT: Testo

en: Style
it_IT: Stile

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Format
it_IT: Formato

en: Table head background
it_IT: Tavolo sfondo testa

en: Table head text color
it_IT: Colore del testo della testata del tavolo

en: Table body text color
it_IT: Colore del testo del corpo della tabella

en: Serial No label
it_IT: Numero di serie etichetta

en: Serial no text align
it_IT: Seriale nessun testo allineato

en: Image label
it_IT: Etichetta immagine

en: Image text align
it_IT: Allinea il testo dell'immagine

en: SKU label
it_IT: Etichetta SKU

en: SKU text align
it_IT: Allineamento del testo SKU

en: Product label
it_IT: Etichetta del prodotto

en: Product text align
it_IT: Allineamento del testo del prodotto

en: Qty label
it_IT: Etichetta Qtà

en: Qty text align
it_IT: Qtà testo allineato

en: Price label
it_IT: Etichetta del prezzo

en: Price text align
it_IT: Allinea il testo del prezzo

en: Tax label
it_IT: Etichetta fiscale

en: Tax text align
it_IT: Allineamento del testo fiscale

en: Total weight label
it_IT: Etichetta peso totale

en: Total weight text align
it_IT: Allineamento testo peso totale

en: Total label
it_IT: Etichetta totale

en: Total text align
it_IT: Allineamento totale del testo

en: Signature type
it_IT: Tipo di firma

en: Manual Signature
it_IT: Firma manuale

en: Image Signature
it_IT: Firma dell'immagine

en: Align
it_IT: Allinea

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: View sample customization demo
it_IT: Visualizza un esempio di demo di personalizzazione

en: Preview sample PDF
it_IT: Anteprima PDF di esempio

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order number
it_IT: Numero ordine

en: Templates
it_IT: Modelle

en: Type template name to search
it_IT: Digitare il nome del modello da cercare

en: Enter a name for your template
it_IT: Inserisci un nome per il tuo modello

en: Please enter name
it_IT: Si prega di inserire il nome

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Choose a layout.
it_IT: Scegli un layout.

en: All unsaved changes will be lost upon switching to a new layout.
it_IT: Tutte le modifiche non salvate andranno perse quando si passa a un nuovo layout.

en: Save before you proceed.
it_IT: Salva prima di procedere.

en: Saving...
it_IT: Sto salvando...

en: Create new
it_IT: Creare nuovo

en: My templates
it_IT: I miei modelli

en: This template is not comaptible with QR Code addon plugin
it_IT: Questo modello non è compatibile con il plug-in aggiuntivo QR Code

en: Visual
it_IT: Visuale

en: Code
it_IT: Codice

en: Pro version
it_IT: Versione Pro

en: I couldn't understand how to make it work
it_IT: Non capisco come farlo funzionare

en: Would you like us to assist you?
it_IT: Vuoi che ti aiutiamo?

en: Language support issues
it_IT: Problemi di supporto linguistico

en: Plugin settings not available in my language
it_IT: Impostazioni del plugin non disponibili nella mia lingua

en: Which language?
it_IT: Quale lingua?

en: Missing RTL/Unicode language(e.g Chinese, Arabic etc) support for PDF document.
it_IT: Manca il supporto della lingua RTL/Unicode (es. cinese, arabo, ecc.) per il documento PDF.

en: Already tried the free %s WebToffee mPDF addon %s.
it_IT: Ho già provato l'add-on gratuito %s WebToffee mPDF %s.

en: I am unable to add customer VAT(or GSTIN or ABN or any other tax id etc)
it_IT: Non riesco ad aggiungere l'IVA del cliente (o GSTIN o ABN o qualsiasi altro codice fiscale, ecc.)

en: Unable to add from third party plugin that collects customer VAT(or GSTIN or ABN etc)
it_IT: Impossibile aggiungere da plug-in di terze parti che riscuote l'IVA del cliente (o GSTIN o ABN ecc.)

en: Mention the name of the plugin or meta key if any
it_IT: Menziona il nome del plugin o della meta chiave, se presente

en: Need a field to add the tax id on checkout page
it_IT: È necessario un campo per aggiungere l'ID fiscale nella pagina di pagamento

en: I found a better plugin
it_IT: Ho trovato un plugin migliore

en: Which plugin?
it_IT: Quale plugin?

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
it_IT: Il plugin è grande, ma ho bisogno di funzionalità specifiche che non sono supportate

en: Could you tell us more about that feature?
it_IT: Puoi dirci di più su questa funzione?

en: The plugin didn't work as expected
it_IT: Il plugin non ha funzionato come previsto

en: What did you expect?
it_IT: Cosa ti aspettavi?

en: Upgraded to pro version
it_IT: Aggiornato alla versione pro

en: Other
it_IT: Altro

en: Could you tell us a bit more?
it_IT: Potresti dirci qualcosa in più?

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
it_IT: Se hai un momento, ti preghiamo di farci sapere il motivo della disattivazione:

en: We do not collect any personal data when you submit this form. It's your feedback that we value.
it_IT: Non raccogliamo dati personali quando invii questo modulo. È il tuo feedback che apprezziamo.

en: Go to support
it_IT: Supporto

en: Submit & Deactivate
it_IT: Invia & Disattiva

en: I rather wouldn't say
it_IT: Non voglio dirlo

en: Documents
it_IT: Documenti

en: General
it_IT: Generale

en: Help Guide
it_IT: Guida

en: Other Solutions
it_IT: Altre soluzioni

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes and Shipping Labels
it_IT: WooCommerce fatture PDF, documenti di trasporto, note di consegna ed etichette di spedizione

en: Document Settings
it_IT: Impostazioni documento

en: Other documents
it_IT: Documenti

en: Add new
it_IT: Aggiungere nuova

en: You can add custom/predefined order meta using its key
it_IT: Puoi aggiungere un meta ordine personalizzato/predefinito usando la sua chiave

en: Field Name
it_IT: Campo Nome

en: Meta Key
it_IT: Chiave Meta

en: To add more than one custom order meta,
it_IT: Per aggiungere più di un meta ordine personalizzato,

en: upgrade to premium version
it_IT: aggiornamento alla versione premium

en: Order Meta
it_IT: Attributi prodotto

en: Add/Edit Order Meta Field
it_IT: Aggiungi / Modifica metacampo ordine

en: Upload your image
it_IT: Carica la tua immagine

en: Recommended size is 150x50px.
it_IT: La dimensione consigliata è 150x50px.

en: Select country
it_IT: Seleziona nazione

en: 30 Day Money Back Guarantee
it_IT: 30-giorni rimborso garantito

en: Fast and Superior Support
it_IT: Supporto veloce e superiore

en: Developed by
it_IT: Sviluppato da

en: Caution: Settings here are only for advanced users.
it_IT: Attenzione: le impostazioni qui sono solo per utenti esperti.

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Some useful `filters` to extend plugin's functionality
it_IT: Alcuni `filtri` utili per estendere le funzionalità del plugin

en: search filter
it_IT: filtro di ricerca

en: Example Code
it_IT: Codice di esempio

en: Copy Code
it_IT: Copiare Codice

en: Smart Coupons for WooCommerce
it_IT: Carica da WooCommerce

en: PayPal Express Checkout Payment Gateway for WooCommerce
it_IT: Gateway di pagamento PayPal Express Checkout per WooCommerce

en: Update Settings
it_IT: Aggiorna Impostazioni

en: System Configuration
it_IT: Configurazione di sistema

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copied
it_IT: Copiato

en: 5.6 or higher recommended
it_IT: 5.6 o superiore consigliato

en: Recommended, will use fallback functions
it_IT: Consigliato, utilizzerà le funzioni di fallback

en: Required if you have images in your documents
it_IT: Richiesto se hai immagini nei tuoi documenti

en: Better with transparent PNG images
it_IT: Meglio con immagini PNG trasparenti

en: Recommended for better performances
it_IT: Consigliato per prestazioni migliori

en: To compress PDF documents
it_IT: Per comprimere documenti PDF

en: Recommended to compress PDF documents
it_IT: Consigliato per comprimere documenti PDF

en: For better performances
it_IT: Per prestazioni migliori

note: translators: <a> tags 'required' => sprintf( __( 'Recommended: 128MB (more for plugin-heavy setups<br/>See: %1$sIncreasing the WordPress Memory Limit%2$s', 'print-invoices-packing-slip-labels-for-woocommerce' ), '<a href="https://docs.woocommerce.com/document/increasing-the-wordpress-memory-limit/" 
en: Recommended 128MB or more
it_IT: Consigliato 128 MB o più

en: Allow remote stylesheets and images
it_IT: Consenti fogli di stile e immagini remoti

en: allow_url_fopen disabled
it_IT: allow_url_fopen disabilitato

en: Writtable
it_IT: Scrivibile

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Present
it_IT: Regalo

en: To help you comply with invoice mandates that require QR Codes
it_IT: Per aiutarti a rispettare i mandati di fatturazione che richiedono codici QR

en: Assign QR code to all of invoices generated for the orders in your store
it_IT: Assegna il codice QR a tutte le fatture generate per gli ordini nel tuo negozio

en: Assign different types of info in your QR code, including:
it_IT: Assegna diversi tipi di informazioni nel tuo codice QR, tra cui:

en: Order number (default)
it_IT: Numero ordine

en: Invoice number
it_IT: Numero di fattura

en: Custom details, as below:
it_IT: Dettagli personalizzati, come di seguito:

en: Invoice date
it_IT: Data Fattura

en: Order date
it_IT: Data dell'ordine

en: Seller tax ID
it_IT: Codice fiscale del venditore

en: Buyer name
it_IT: Nome dell'acquirente

en: Seller name
it_IT: Nome del venditore

en: Invoice total
it_IT: Totale fattura

en: Invoice total tax
it_IT: Imposta totale fattura

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Label (Free and Pro versions)
it_IT: Compatibile con fatture WooCommerce PDF, documenti di trasporto, note di consegna ed etichette di spedizione (versioni gratuita e Pro)

en: Get Plugin
it_IT: Richiedi Plugin

en: mPDF add-on for PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels
it_IT: componente aggiuntivo mPDF per fatture PDF, documenti di trasporto, note di consegna ed etichette di spedizione

en: Packing slip
it_IT: Documento di trasporto

en: Credit note
it_IT: Nota di credito

en: Shipping label
it_IT: Etichetta spedizione

en: Dispatch label
it_IT: Etichetta di spedizione

en: Delivery note
it_IT: Bolla d'accompagnamento

en: Proforma invoice
it_IT: Fattura proforma

en: Address label
it_IT: Etichetta Indirizzo

en: My account - Order lists page
it_IT: Il mio account - Pagina Elenchi ordini

en: My account - Order details page
it_IT: Il mio account - Pagina dei dettagli dell'ordine

en: Order email
it_IT: Ordina e-mail

en: The company name and the address details from this section will be used as the sender address in the invoice and other related documents.
it_IT: Il nome della società e i dettagli dell'indirizzo di questa sezione verranno utilizzati come indirizzo del mittente nella fattura e in altri documenti correlati.

en: Load from WooCommerce
it_IT: Carica da WooCommerce

en: Company details
it_IT: Dettagli della Società

en: Name
it_IT: Nome

en: To include the keyed in name to the Invoice, ensure to select
it_IT: Per includere il nome digitato nella fattura, assicurarsi di selezionare

en: Company name
it_IT: Nome Azienda

en: from
it_IT: dal

en: Invoice > Customize > Company Logo / Name
it_IT: Fattura > Personalizza > Logo/nome dell'azienda

en: To include the uploaded image as logo to the invoice, ensure to select Company logo from
it_IT: Per includere l'immagine caricata come logo nella fattura, assicurarsi di selezionare Logo aziendale da

en: Recommended size is 150×50px
it_IT: La dimensione consigliata è 150×50px

en: Company Tax ID
it_IT: Nome Azienda

en: Specify your company tax ID. For e.g., you may enter as VAT: GB123456789, GSTIN:0948745 or ABN:51 824 753 556
it_IT: Specifica il codice fiscale della tua azienda. Per es. puoi inserire come partita IVA: GB123456789, GSTIN:0948745 o ABN:51 824 753 556

en: Address details
it_IT: Dettagli dell'indirizzo

en: Department/Business unit/Sender name
it_IT: Reparto/Unità aziendale/Nome del mittente

en: Address line 1
it_IT: Indirizzo riga 1

en: Address line 2
it_IT: Indirizzo riga 2

en: City
it_IT: Città

en: Country/State
it_IT: Paese/stato

en: Choose a country&hellip;
it_IT: Scegli una nazione&hellip;

en: Postal code
it_IT: CAP

en: Contact number
it_IT: Numero di contatto

en: Advanced options
it_IT: Opzioni avanzate

en: Display state name
it_IT: Visualizza il nome dello stato

en: Enable to show state name in addresses
it_IT: Abilita per mostrare il nome dello stato negli indirizzi

en: Preview before printing
it_IT: Anteprima prima della stampa

en: Preview documents before printing
it_IT: Anteprima dei documenti prima della stampa

en: Enable RTL support
it_IT: Abilita supporto RTL

en: RTL support for documents
it_IT: Supporto RTL per i documenti

en: For better RTL integration in PDF documents, please use our
it_IT: Per una migliore integrazione RTL nei documenti PDF, si prega di utilizzare il nostro

en: PDF library
it_IT: Libreria PDF

en: %sNote:%s You have not enabled tax option in WooCommerce. If you need to apply tax for new orders you need to enable it %s here. %s
it_IT: %s Nota: %s non hai abilitato l'opzione fiscale in WooCommerce. Se devi applicare le tasse per i nuovi ordini, devi abilitarlo %s qui. %s

en: Display price in the product table
it_IT: Visualizza il prezzo nella tabella del prodotto

en: WooCommerce tax settings
it_IT: Impostazioni fiscali di WooCommerce

en: Exclude tax
it_IT: IVA esclusa

en: Include tax
it_IT: Includi le tasse

en: All price columns displayed will be inclusive of tax.
it_IT: Tutte le colonne dei prezzi visualizzate saranno comprensive di tasse.

en: All price columns displayed will be exclusive of tax.
it_IT: Tutte le colonne dei prezzi visualizzate saranno IVA esclusa.

en: Tax ID
it_IT: Codice fiscale

en: Watch setup video
it_IT: Guarda il video di configurazione

en: UPGRADE TO PREMIUM
it_IT: AGGIORNA A PREMIUM

en: Help Links
it_IT: Aiuta collegamenti

en: System Info
it_IT: Info Sistema

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Refer to our documentation to setup and get started
it_IT: Fare riferimento alla nostra documentazione per impostare e iniziare

en: Help and Support
it_IT: Aiuto e supporto

en: We would love to help you on any queries or issues.
it_IT: Ci piacerebbe aiutarti in qualsiasi domanda o problema.

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Automatically create invoice based on order status
it_IT: Crea automaticamente la fattura in base allo stato dell'ordine

en: Attach document to order email
it_IT: Allega il documento all'e-mail dell'ordine

en: Sort order items in product table
it_IT: Mostra la colonna delle singole imposte nella tabella dei prodotti

en: Generate invoices for old orders
it_IT: Genera fatture per vecchi ordini

en: Generate invoices for free orders
it_IT: Genera fatture per ordini gratuiti

en: Option to include/exclude tax to Invoice
it_IT: Opzione per includere/escludere le tasse nella fattura

en: Custom logo for invoice
it_IT: Logo personalizzato per la fattura

en: Coupon info
it_IT: Informazioni sul coupon

en: WPML compatibility
it_IT: Compatibilità WPML

en: Show print invoice button for customers
it_IT: Mostra il pulsante "Stampa fattura" per i clienti

en: Custom number series
it_IT: Serie numerica personalizzata

en: Verified compatibility with major plugins
it_IT: Compatibilità verificata con i principali plugin

en: Shipping label size
it_IT: Dimensioni dell'etichetta di spedizione

en: Add customer note
it_IT: Footer personalizzato

en: Add footer
it_IT: Aggiungi piè di pagina

en: Invoice Generation In Progress
it_IT: Generazione fattura in corso

en: Invoice numbers are getting generated in the background. This process may take a little while, so please be patient.
it_IT: I numeri di fattura vengono generati in background. Questo processo potrebbe richiedere un po' di tempo, quindi sii paziente.

en: View progress
it_IT: Visualizza lo stato di avanzamento

en: Hey, we at %sWebToffee%s would like to thank you for using %s %s %s. %s Less than a minute of your time will motivate us to keep doing what we do. We would really appreciate if you could take a moment to drop a quick review that motivate us to keep going.
it_IT: Ehi, noi di %sWebToffee%s vorremmo ringraziarti per aver utilizzato %s %s %s. %s Meno di un minuto del tuo tempo ci motiverà a continuare a fare ciò che facciamo. Ti saremmo davvero grati se potessi dedicare un momento a lasciare una rapida recensione che ci motivi a continuare.

en: Remind me later
it_IT: Ricorda più tardi

en: Not interested
it_IT: Non sono interessato

en: Review now
it_IT: Recensisci ora

en: The plugins %s and %s cannot be active in your store at the same time. Kindly deactivate one of these prior to activating the other.
it_IT: I plug-in %se %s non possono essere attivi nel tuo negozio contemporaneamente. Si prega di disattivare uno di questi prima di attivare l'altro.

en: Go to plugins page
it_IT: Vai alla pagina del plugin

en: %s WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels (Basic) %s is enabled but not effective. It requires %s WooCommerce %s in order to work.
it_IT: %s Fatture PDF WooCommerce, documenti di trasporto, bolle di consegna ed etichette di spedizione (di base) %s è abilitato ma non è efficace. Richiede %s WooCommerce %s per funzionare.

en: Classic
it_IT: Editor classico

en: Adds product image to the line items in the product table
it_IT: Aggiunge l'immagine del prodotto alle voci nella tabella dei prodotti

en: Adds customer note to the delivery note
it_IT: Aggiunge la nota del cliente alla bolla di consegna

en: Adds Footer to the delivery note
it_IT: Aggiunge piè di pagina alla bolla di consegna

en: Print Delivery note
it_IT: Stampa bolla di consegna

en: Print/Download Delivery note
it_IT: Stampa / scarica bolla di consegna

en: Print
it_IT: Stampa

en: Unable to print Delivery note. Please check the items in the order.
it_IT: Impossibile stampare la bolla di consegna. Si prega di controllare gli articoli nell'ordine.

en: Configure the general settings required for the delivery note.
it_IT: Configurare le impostazioni generali richieste per la bolla di consegna.

en: Include product image
it_IT: Includi le tasse

en: Yes
it_IT: Sì

en: Dispatch Label 1
it_IT: Etichetta di spedizione 1

en: Adds customer note in the dispatch label
it_IT: Aggiunge la nota del cliente nell'etichetta di spedizione

en: Adds footer in dispatch label
it_IT: Aggiunge il piè di pagina nell'etichetta di spedizione

en: Print Dispatch Label
it_IT: Stampa etichetta di spedizione

en: Dispatch Label
it_IT: Etichetta di spedizione

en: Print/Download Dispatch Label
it_IT: Stampa / scarica etichetta di spedizione

en: Configure the general settings required for the dispatch label.
it_IT: Configura le impostazioni generali richieste per l'etichetta di spedizione.

en: Admins and customers both can leverage this feature wherever applicable. Disabling will remove all the provisions. Yet, the invoices are customizable.
it_IT: Sia gli amministratori che i clienti possono sfruttare questa funzionalità laddove applicabile. La disabilitazione rimuoverà tutte le disposizioni. Tuttavia, le fatture sono personalizzabili.

en: The date is displayed on the invoice. It can be either the order creation date or the invoiced date.
it_IT: La data viene visualizzata sulla fattura. Può essere la data di creazione dell'ordine o la data di fatturazione.

en: Allows customers to print the invoice from the specified pages.
it_IT: Consente ai clienti di stampare la fattura dalle pagine specificate.

en: You can control the visibility of the seal according to order status via filters. See filter documentation %s here. %s
it_IT: È possibile controllare la visibilità del sigillo in base allo stato dell'ordine tramite filtri. Consulta la documentazione sui filtri %s qui. %s

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Border width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Line height
it_IT: Altezza della linea

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Border radius
it_IT: Raggio Bordo

en: From left
it_IT: Da sinistra

en: From top
it_IT: Dall'alto

en: Angle
it_IT: Angolo

en: Color
it_IT: Colore

en: Document title
it_IT: Titolo del documento

en: Company Logo / Name
it_IT: Logo/Nome dell'azienda

en: Invoice Number
it_IT: Fattura numero

en: Order Number
it_IT: Numero Ordine

en: Invoice Date
it_IT: Data Fattura

en: Order Date
it_IT: Data Ordine

en: From Address
it_IT: Da indirizzo

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Email Field
it_IT: Campo E-mail

en: Payment received stamp
it_IT: Timbro ricevuto pagamento

en: QR code
it_IT: Codice QR

en: Barcode / QR code
it_IT: Codice a barre/codice QR

en: Tracking Number
it_IT: Numero Spedizione

en: Print Invoices
it_IT: Stampa Fatture

en: Download Invoices
it_IT: Scarica fatture

en: Print Invoice
it_IT: Stampa Fattura

en: Download Invoice
it_IT: Scarica fattura

en: Print/Download Invoice
it_IT: Stampa / scarica fattura

en: Customizer module is not active.
it_IT: Il modulo di personalizzazione non è attivo.

en: Configure the general settings required for the invoice.
it_IT: Configurare le impostazioni generali richieste per la fattura.

en: Click to append with existing data
it_IT: Fare clic per aggiungere con i dati esistenti

en: Enable to print, download, and mail invoices.
it_IT: Consente di stampare, scaricare e spedire le fatture.

en: Enable Invoice
it_IT: Abilita Fatture

en: Invoiced date
it_IT: Data fattura

en: Automate invoice creation
it_IT: Automatizza la creazione della fattura

en: Choose order status
it_IT: Scegli lo stato dell'ordine

en: Automatically creates invoices for selected order statuses.
it_IT: Crea automaticamente fatture per gli stati degli ordini selezionati.

en: Attach invoice PDF in order email
it_IT: Allega PDF fattura nell'e-mail dell'ordine

en: Attach invoice PDF for selected order statuses
it_IT: Allega il PDF della fattura per gli stati dell'ordine selezionati

en: Invoice in PDF format will be attached with the order email for chosen order statuses.
it_IT: La fattura in formato PDF sarà allegata all'e-mail dell'ordine per gli stati dell'ordine prescelti.

en: Set invoice number using
it_IT: Imposta il numero di fattura utilizzando

en: Woocommerce order number
it_IT: Numero d'ordine Woocommerce

en: Invoice Start Number
it_IT: Fattura numero

en: Invoice number format
it_IT: Formato numero Conferma

en: [number]
it_IT: [numero]

en: [number][suffix]
it_IT: [numero][suffisso]

en: [prefix][number]
it_IT: [prefisso][numero]

en: [prefix][number][suffix]
it_IT: [prefisso] [numero] [suffisso]

en: Allows setting a combination of the prefix, number, and/or suffix as your invoice number.
it_IT: Consente di impostare una combinazione di prefisso, numero e/o suffisso come numero di fattura.

en: Prefix
it_IT: Prefisso

en: Use any of the %s date formats %s or alphanumeric characters.
it_IT: Utilizza uno dei %s formati di data %s o dei caratteri alfanumerici.

en: Suffix
it_IT: Suffisso

en: Invoice number length
it_IT: Lunghezza del numero di fattura

en: Indicates the total length of the invoice number, excluding the length of prefix and suffixes. If the length of the generated invoice number is less than the provided, it will be padded with '0'. This setting can be experimented through the preview section. <br> E.g if you specify 7 as invoice length and your invoice number is 8009, it will be represented as 0008009 in the respective documents.
it_IT: Indica la lunghezza totale del numero di fattura, esclusa la lunghezza del prefisso e dei suffissi. Se la lunghezza del numero di fattura generato è inferiore a quella fornita, verrà riempita con '0'. Questa impostazione può essere sperimentata attraverso la sezione di anteprima.<br> Ad esempio, se specifichi 7 come lunghezza della fattura e il tuo numero di fattura è 8009, verrà rappresentato come 0008009 nei rispettivi documenti.

en: Invoice details
it_IT: Dettagli della fattura

en: Order meta fields
it_IT: Ordina i metacampi

en: Select/add order meta to display additional information related to the order on the invoice.
it_IT: Seleziona/aggiungi meta ordine per visualizzare ulteriori informazioni relative all'ordine sulla fattura.

en: If left blank, default to the logo from General settings. Ensure to select company logo from ‘Invoice > Customize > Company Logo’ to reflect on the invoice. Recommended size is 150×50px.
it_IT: Se lasciato vuoto, imposta come predefinito il logo dalle impostazioni generali. Assicurati di selezionare il logo dell'azienda da "Fattura> Personalizza> Logo dell'azienda" per rifletterlo sulla fattura. La dimensione consigliata è 150×50px.

en: Generate invoices for existing orders
it_IT: Genera fatture per ordini esistenti

en: Enable to create invoice for orders generated before plugin installation
it_IT: Abilita la creazione della fattura per gli ordini generati prima dell'installazione del plugin

en: Enable to create invoices for free orders
it_IT: Abilita per creare fatture per ordini gratuiti.

en: Display free line items in the invoice
it_IT: Visualizza gli elementi pubblicitari gratuiti nella fattura

en: Include free(priced as 0) line items in the invoice
it_IT: Includi voci gratuite (prezzo pari a 0) nella fattura

en: Enable to create invoices for free orders.
it_IT: Abilita per creare fatture per ordini gratuiti.

en: PDF name format
it_IT: Formati data

en: [prefix][order_no]
it_IT: [prefisso][numero d’ordine]

en: [prefix][invoice_no]
it_IT: [prefisso][numero di fattura]

en: Select a name format for PDF invoice that includes invoice/order number.
it_IT: Seleziona un formato del nome per la fattura PDF che includa il numero di fattura/ordine.

en: Custom PDF name prefix
it_IT: Prefisso nome PDF personalizzato

en: Input a custom prefix for ‘PDF name format’ that will appear at the beginning of the name. Defaulted to ‘Invoice_’.
it_IT: Inserisci un prefisso personalizzato per "Formato nome PDF" che apparirà all'inizio del nome. L'impostazione predefinita è "Fattura_".

en: Date formats
it_IT: Formati data

en: Output
it_IT: Uscita

en: PREVIEW
it_IT: ANTEPRIMA

en: If the order number is
it_IT: Se il numero d'ordine è

en: the %s number would be
it_IT: il numero %s sarebbe

en: Your next %s number would be
it_IT: Il tuo prossimo numero %s sarebbe

en: Adds customer note to the packing slip
it_IT: Aggiunge la nota del cliente al documento di trasporto

en: Adds Footer to the packing slip
it_IT: Aggiunge piè di pagina alla bolla di accompagnamento

en: Print Packing slip
it_IT: Stampa distinta di imballaggio

en: Print/Download Packing slip
it_IT: Stampa / scarica la distinta di imballaggio

en: Download Packing slip
it_IT: Scarica la distinta di imballaggio

en: Unable to print Packing slip. Please check the items in the order.
it_IT: Impossibile stampare la distinta di imballaggio. Si prega di controllare gli articoli nell'ordine.

en: Configure the general settings required for the packing slip.
it_IT: Configurare le impostazioni generali richieste per il documento di trasporto.

en: Shipping Label 1
it_IT: Etichetta di spedizione

en: Adds footer to the  Shipping label
it_IT: Aggiunge il piè di pagina all'etichetta di spedizione

en: Title font size
it_IT: Dimensione del font del titolo

en: Address font size
it_IT: Dimensione del carattere dell'indirizzo

en: To Address
it_IT: Indirizzo

en: Weight
it_IT: Peso

en: Ship date
it_IT: Etichetta della data di spedizione

en: Package Number
it_IT: Numero del pacchetto

en: No of Items
it_IT: Unisci elementi

en: This way up
it_IT: Su questa via

en: Keep dry
it_IT: Mantenere asciutto

en: Return Policy
it_IT: Resi e Rimborsi

en: Print Shipping Label
it_IT: Stampa etichetta di spedizione

en: Shipping Label
it_IT: Etichetta spedizione

en: Please add shipping from address in the plugin's general settings.
it_IT: Aggiungi la spedizione dall'indirizzo nelle impostazioni generali del plug-in.

en: Configure the general settings required for the shipping label.
it_IT: Configurare le impostazioni generali richieste per l'etichetta di spedizione.

en: Full Page
it_IT: Pagina intera

en: Custom (Pro version)
it_IT: Footer personalizzato

en: Set the  Size of the Shipping label to be either full page or custom size.
it_IT: Imposta la dimensione dell'etichetta di spedizione su pagina intera o personalizzata.

en: The content set in the
it_IT: Il contenuto impostato nel

en: option from the General settings page
it_IT: opzione dalla pagina Impostazioni generali

en: General Settings > General > Footer
it_IT: Impostazioni generali > Generali > Piè di pagina

en: is included by default in the footer section
it_IT: è incluso per impostazione predefinita nella sezione footer

note: Description of the plugin/theme
en: Prints Packing List,Invoice,Delivery Note and Shipping Label.
it_IT: Stampa lista di imballaggio, fattura, bolla di consegna ed etichetta di spedizione.
